Skip to content

Przenośne dyski twarde z 5 talerzami i 10 głowicami

Chociaż wielu przewidywało, że do tej pory zobaczymy śmierć dysku twardego, wciąż obserwujemy innowacje zarówno od Seagate, jak i Western Digital. Przyjrzyjmy się interesującym szczegółom, których możesz nie znać. Liczba bitów przechowywanych w określonym obszarze na talerzu/dysku jest mierzona pod względem gęstości powierzchniowej, a zarówno firmy WD, jak i Seagate wykorzystują teraz technologię zapisu magnetycznego typu shingled (SMR), aby zmieścić więcej bitów w tej samej przestrzeni poprzez częściowe nakładanie się obszary, w których zapisywane są dane. Dzięki technologii SMR możesz teoretycznie obniżyć wydajność w stosunku do pojemności, ale obu firmom udało się ograniczyć kompromis dzięki zoptymalizowanym projektom oprogramowania układowego. Przeczytaj więcej o dyskach WD SMR.

Seagate + WD — 5 talerzy — 10 głowic

Ponieważ ceny dysków półprzewodnikowych (SSD) o umiarkowanej pojemności zbliżają się do cen dysków o mniejszej pojemności, możemy zobaczyć coraz więcej ofert laptopów z urządzeniami SSD, ale wciąż istnieje duży rynek konsumencki dla urządzeń o dużej pojemności do przechowywania przenośnego i przechowywania kopii zapasowych. Western Digital ma model 4 TB* w opakowaniu 2,5”, a Seagate oferuje zarówno modele 4 TB, jak i 5 TB do przenośnej pamięci masowej. Te urządzenia z obracającym się dyskiem mają 5 talerzy i 10 głowic w grubszej obudowie niż typowy dysk 2,5”, więc nie mieszczą się w laptopie, ale nadal mieszczą się w dłoni i nie zajmują dużo miejsca, gdy jesteś na w podróży i potrzebujesz pojemności.

W przypadku dysków w formacie 3,5 cala dostępne są modele 8, 10, 12, a nawet 14 terabajtów (TB). Firma HGST opracowała nawet dysk twardy o pojemności 10 TB, który nie wykorzystuje technologii SMR!

Innowacje pojawiły się również w dyskach o mniejszej pojemności. Możesz kupić pojedynczy dysk twardy do laptopa o pojemności 1 TB i grubości 7 mm w firmach Seagate i WD. Te same modele są również używane w przenośnych dyskach USB o pojemności 1 TB, dzięki czemu są cieńsze i lżejsze. Rynek nadal istnieje i nadal się rozwija, ponieważ koszt terabajta pamięci mechanicznej jest nadal znacznie niższy niż w przypadku porównywalnych urządzeń SSD.

Wygląda więc na to, że wirujący dysk twardy będzie dostępny przez jakiś czas. Dzięki tym urządzeniom o dużej pojemności masz jeszcze więcej do stracenia, więc nie zapomnij wykonać kopii zapasowej ważnych danych. Moim zdaniem producenci napędów nie robią wystarczająco dużo, aby edukować konsumentów. Sprzedając urządzenia z obracającymi się dyskami jako przenośne i nie ostrzegając o tym, jak delikatne są te urządzenia, narażają wiele osób na utratę cennych informacji i wspomnień. Dokładamy wszelkich starań, aby zapewnić niedrogie odzyskiwanie danych, ale najlepszą opcją jest dobra kopia zapasowa, dwie lub trzy. Pamiętaj, że nie każdy uszkodzony lub uszkodzony dysk twardy można naprawić lub odzyskać. Dlaczego dyski twarde zawodzą?

Jeśli uważasz, że obracające się dyski umrą w ciągu najbliższych 1, 2, 5 lat, daj nam znać o swoich przemyśleniach w sekcji komentarzy poniżej.

*WD dodało model o pojemności 5 TB po opublikowaniu tego artykułu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *