Skip to content

Odzyskiwanie danych z wymianą talerzy

Zamiana talerzyOdzyskiwanie danych z wymianą talerzy

Powszechnie uważa się, że duży odsetek przypadków odzyskiwania danych z dysku twardego wiąże się z usuwaniem talerzy. Prawda jest taka, że ​​wymiana talerzy jest konieczna tylko w niewielkim odsetku przypadków odzyskiwania danych w większości laboratoriów odzyskiwania danych. W przypadku awarii mechanicznych najczęstszą przyczyną naprawy w laboratorium jest wyjęcie i sprawdzenie zespołu głowicy odczytująco-zapisującej w czystym pomieszczeniu, przy czym wysoki odsetek przypadków wymaga wymiany głowicy za pomocą części zamiennych.

Mieliśmy również klientów, którzy zakładali, że istnieje magiczna maszyna, na którą wkłada się talerze, podobna do fonografu, i odczytuje dane. Chociaż nie jestem facetem, który mówi ludziom, że nie ma Świętego Mikołaja, muszę ci powiedzieć, że nie ma maszyny do czytania talerzy. Jeśli dysk twardy ma awarię mechaniczną, musimy tymczasowo naprawić problem, aby uzyskać dostęp do danych. Dlatego części są uwzględniane w naszych kosztach odzyskiwania danych.

Najczęstszym powodem wymiany talerzy na nowe podwozie jest zatarty silnik. W przypadku tego typu regeneracji musimy ostrożnie przenieść talerze ze starej obudowy do kompatybilnej obudowy dawcy z działającym i kompatybilnym silnikiem wrzeciona. Tylko dlatego, że podwozie jest fizycznie dopasowane, nie oznacza to, że silnik jest. Ten rodzaj pracy jest wykonywany w czystym pomieszczeniu i wymaga delikatnego obchodzenia się. Jeden błąd może spowodować nieodwracalne szkody.

Sukces w fizycznej wymianie talerzy można osiągnąć dzięki odrobinie treningu i praktyce, ale proces ten to coś więcej niż tylko mechanika. Jeśli laboratorium nie ma czasu i zasobów na badania i rozwój, znajduje się w bardzo niekorzystnej sytuacji. Nowsze laboratoria mogą nie mieć doświadczenia i polegać na poradach z innych źródeł, co może spowodować, że profesjonalna próba powrotu do zdrowia będzie niczym więcej niż eksperymentem. Specjaliści ds. odzyskiwania danych nie powinni eksperymentować z danymi klientów. W Datuum poświęcamy pewien procent naszego czasu na szkolenia oraz badania i rozwój, a także nabraliśmy biegłości w wymianie talerzy, pracując z nowymi i używanymi dyskami, które zostały pozyskane specjalnie do celów szkoleniowych i eksperymentów. Jeśli jesteś nowy w odzyskiwaniu danych, możesz zainteresować się tym artykułem Najlepsze praktyki laboratorium odzyskiwania danych.

Po przesunięciu talerza(ów) na podwozie dawcy z działającym silnikiem, możemy przystąpić do ponownego montażu napędu. Obejmuje to zabezpieczenie talerzy (i amortyzatorów w niektórych modelach), wymianę zespołu głowicy, rampy, filtra, pokrywy i płytki drukowanej (lub użycie PCB dawcy z wymianą pamięci ROM w niektórych przypadkach). Jeśli wszystko zostało wykonane poprawnie, a oryginalne głowice nie zostały uszkodzone lub zainstalowano zgodnego dawcy HSA, proces odzyskiwania danych może być kontynuowany. Jak widać, w grę wchodzi dużo pracy i dlatego zapewnienie przystępnych kosztów odzyskiwania dysku twardego może być trudne.

Dlaczego silniki wrzeciona się zacierają? Niektóre starsze napędy mają w rzeczywistości łożyska kulkowe, które z czasem mogą ulec awarii z powodu problemów spowodowanych tarciem. Nowsze napędy dysków wykorzystują łożysko sprzężone płynowo, które rozwiązało wiele problemów występujących w konstrukcji łożyska kulkowego, ale te łożyska płynowe mogą być bardziej podatne na zakleszczanie się, gdy zostaną poddane znacznemu uderzeniu.

Można znaleźć odniesienia do niektórych starszych modeli Seagate, które inni zauważyli jako podatne na awarie silników, ale widzieliśmy dyski IBM/Hitachi z zatartymi silnikami, a także niektóre modele Western Digital. Niektóre najnowsze modele, które mieliśmy w naszym laboratorium, które wymagały wymiany talerzy, to Seagate ST3500320AS, Hitachi 2,5 cala HTS541616J95A00, Hitachi 3,5 cala HDP725032GLA380, dysk Western Digital 160 GB i dysk twardy Maxtor 30 GB.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *