Skip to content

Laboratorium odzyskiwania danych z dysku twardego

Mikroskopijny suwak głowicy dysku twardego na rampie parkingowej

Laboratorium odzyskiwania danych z dysku twardego

W ciągu ostatnich kilku lat nastąpił gwałtowny wzrost liczby nowych laboratoriów odzyskiwania danych. Rozmawiając z niektórymi właścicielami firm DR i badając tematy na forach odzyskiwania danych, wygląda na to, że wielu właścicieli warsztatów komputerowych szuka nowej firmy, a odzyskiwanie danych jest kuszące.

Postawmy sprawę jasno: naprawa komputera i profesjonalna usługa odzyskiwania danych nie są w żaden sposób podobne i nie mam na myśli tylko narzędzi i szkoleń. Niekompetencja w sprzedaży i serwisie komputerów może być niedogodnością lub skutkować stratą czasu i dodatkowymi kosztami dla klienta, ale niekompetencja w usługach odzyskiwania danych może być katastrofalna. Moim zdaniem najważniejszą częścią prowadzenia firmy zajmującej się odzyskiwaniem danych jest uświadomienie sobie, że Ty, Twoi technicy i inżynierowie możecie nie wiedzieć wszystkiego. Dowiedz się, w czym jesteś wyjątkowy i gdzie brakuje Ci narzędzi, szkoleń i wiedzy do konkretnych przypadków. Powinieneś pracować, aby wypełnić te luki, ale jeśli to konieczne, bądź gotów przyznać, że konkretny przypadek może przekraczać twoje możliwości.

Oczywiście obowiązkiem właściciela danych jest przechowywanie więcej niż jednej kopii swoich rodzinnych zdjęć i filmów, rejestrów podatkowych, dokumentów firmowych, dokumentacji medycznej, baz danych księgowych, rejestrów klientów itd., ale niestety kopie zapasowe zbyt często nie są utrzymywane lub monitorowane, a osoby prywatne i właściciele małych firm często liczą na profesjonalistę ds. odzyskiwania danych w ostateczności. Mając tę ​​odpowiedzialność w naszych rękach, wszyscy specjaliści ds. odzyskiwania danych muszą zrozumieć, że najważniejszą rzeczą jest zapewnienie odzyskaniu wszelkich szans na sukces. Chociaż niektóre przypadki są DOA i po prostu nie można ich odzyskać przez nikogo, większość przypadków odzyskiwania danych można odzyskać, przynajmniej częściowo, i należy dołożyć szczególnych starań, aby upewnić się, że profesjonalista ds. odzyskiwania danych nie jest tym, który naraża dane do odzyskania.

Mając to na uwadze, jedną z najważniejszych wskazówek, które mogę dać (zwłaszcza nowicjuszom w dziedzinie odzyskiwania danych, ale nawet niektórzy profesjonaliści mogą skorzystać z przypomnienia) jest następująca: Nie eksperymentuj na swoim pacjencie.

To, czego nie wiesz, może zaszkodzić klientowi. Nie ma usprawiedliwienia dla eksperymentowania w mediach klienta. Nawet jeśli w pełni rozumieją, że pozwolenie na kontynuowanie może zniszczyć wszystkie możliwości udanego odzyskiwania i że może być ktoś inny, kto może odzyskać dane, powinieneś po prostu unikać eksperymentów z urządzeniami należącymi do klientów, nawet jeśli to zatwierdzą. Gdy urządzenie zostanie zniszczone w wyniku nieudanego eksperymentu, istnieje bardzo duża szansa, że ​​klient pożałuje, że nie otrzymał drugiej opinii. W takim przypadku nie będzie ich obchodziło, że próbowałeś ich ostrzec, będą tylko pamiętać, że zniszczyłeś ich jedyną szansę na wyzdrowienie. To moja pierwsza wskazówka dla nowych specjalistów ds. odzyskiwania danych: nie oferuj i nie daj się przekonać klientowi do eksperymentowania na swoim urządzeniu. Zwróć im urządzenie na wypadek, gdyby postanowili uzyskać drugą opinię. Jeśli nie mają teraz pieniędzy, zachęcaj ich do bezpiecznego przechowywania urządzenia, ponieważ pewnego dnia mogą zmienić zdanie, ile jest warte.

Więc skąd wiesz, kiedy eksperymentujesz? Na początek możesz uznać te działania za eksperymentalne:

  • Wykonywanie określonego zadania, którego nigdy nie udało Ci się pomyślnie ukończyć.
  • Wykonywanie zadania bez odpowiednich narzędzi.
  • Korzystanie z polecenia konkretnego dostawcy bez zrozumienia, co faktycznie robi.
  • Nie przeprowadzanie właściwej inspekcji w pomieszczeniu czystym tylko po to, aby zaoszczędzić czas lub pieniądze.

Eksperymenty, testy i ćwiczenia należy przeprowadzać z nowymi i/lub używanymi urządzeniami pamięci masowej, które kupujesz specjalnie do eksperymentów i szkoleń, dopóki nie będziesz mieć pewności co do tego, co robisz. Nie ma na to ustalonego czasu; musisz trenować, aż osiągniesz wysoki wskaźnik sukcesu i nabierzesz pewności siebie. Jeśli nie masz czasu, cierpliwości lub umiejętności, zaakceptuj, że jesteś tylko właścicielem firmy i musisz zatrudnić lub współpracować z wykwalifikowanym inżynierem lub technikiem ds. odzyskiwania danych.

Obsługa każdego przypadku odzyskiwania danych

Dokąd idziemy stąd? Pozwólcie, że wymienię kilka rzeczy, które w Datuum uważamy za standardową procedurę operacyjną. Niektóre z tych procedur mogą stanowić różnicę w udanym wyzdrowieniu i katastrofalnej awarii.

Pierwszym krokiem jest: rozpocząć sprawę dla każdego nowo otrzymanego urządzenia. Jasne, może to wydawać się oczywiste, ale dlaczego jest to tak ważny krok na drodze do pomyślnego powrotu do zdrowia? Ponieważ prowadzenie dobrej dokumentacji i etykietowania od początku każdego przypadku zapobiega pomyłkom i pomyłkom, zgubieniu części lub całych dysków, a nawet zwróceniu urządzenia lub danych niewłaściwemu klientowi. Będziesz potrzebować numeru sprawy, którego możesz użyć do połączenia z danymi kontaktowymi klienta i śledzenia urządzenia przez cały proces odzyskiwania. W Datuum, po otrzymaniu urządzenia, przypisujemy unikalny numer obudowy i umieszczamy wydrukowaną etykietę z numerem obudowy na pokrywie dysku twardego i płytce drukowanej. Jeśli rama nie posiada numeru seryjnego, również naklejamy na ramę etykietę. Jeśli dysk wydaje się być wcześniej otwarty, źle zapakowany lub klient wskazał, że został upuszczony, oznaczamy urządzenie specjalną naklejką. W naszych aktach sprawy wpisujemy numer sprawy, numer seryjny dysku, numer modelu i dane kontaktowe klienta. Odnotowujemy również szereg innych szczegółów, które mogą pomóc w statystykach, ale nie są niezbędne dla sprawy. Po uruchomieniu sprawy i oznaczeniu urządzenia do identyfikacji, znajduje się ono w magazynie dla nowych przypadków oczekujących na diagnostykę.

Teraz przechodzimy do etap diagnostyczny gdzie określamy, czy dysk musi zostać skierowany bezpośrednio do pomieszczenia czystego, czy też można go podłączyć do jednego z naszych portów PC-3000 w celu przeprowadzenia wstępnych testów. Nasza standardowa procedura dla każdego dysku, który został wcześniej otwarty, polega na zabraniu go do czystego pomieszczenia w celu sprawdzenia. Nawet dysk, który został wcześniej otwarty przez renomowane laboratorium, wymaga wewnętrznej kontroli. Zasilanie dysku twardego, który został wcześniej otwarty przez kogokolwiek z jakiegokolwiek powodu bez pełnej kontroli wewnętrznej, jest nieodpowiedzialne. Rzucasz kostką w sprawie potencjalnej katastrofy.

Standardowa procedura dla sprawdzanie dysku twardego należy rozpocząć od wyczyszczenia zewnętrznej części dysku przed jego otwarciem. Pomaga to utrzymać brud z dala od dysku, a także z pomieszczenia czystego lub stacji roboczej cleanbench. A teraz załóż rękawiczki! Nie mogę powiedzieć, ile dysków twardych otrzymaliśmy z innych laboratoriów, które mają w środku odciski palców. Nie bądź taką osobą. I nie otwieraj dysków twardych, jeśli nie masz odpowiednio przefiltrowanego środowiska pracy do tego konkretnego celu.

Po otwarciu napędu można poszukać uszkodzonych części, zakleszczonych głowic, zanieczyszczeń na powierzchni talerza, w filtrze lub na wewnętrznej pokrywie. Jeśli dysk był wcześniej otwarty, sprawdź, czy nie ma kurzu, włosów i odcisków palców i wyczyść w razie potrzeby. Jeśli masz sztywny futerał, w którym głowice utknęły na talerzu(ach), musisz zdjąć zespół stojaka na głowice i sprawdzić je pod mikroskopem pod kątem zanieczyszczeń lub uszkodzeń. Jeśli nie masz doświadczenia w odklejaniu głów, to eksperymentujesz. Odciąganie głów z powrotem do rampy i włączanie napędu, aby sprawdzić, czy nadal działają, jest nie do przyjęcia i ponownie rzuca kostką w przypadku katastrofy.

W przypadku ucisków i upuszczonych dysków twardych, należy zdjąć głowicę i obejrzeć ją pod mikroskopem. Oznacza to, że musisz mieć doświadczenie i dobrze rozumieć, jak jest wytwarzany zespół głowicy i jak powinien wyglądać pod mikroskopem. W przeciwnym razie możesz nie wiedzieć, kiedy zawieszenie lub suwaki są wygięte, uszkodzone lub ich brakuje. Ponowna instalacja wygiętych lub złamanych głowic może być katastrofalna. Jeśli brakuje suwaka, musisz uwzględnić każdy suwak przed zainstalowaniem nowego zespołu głowicy. Włączenie napędu, gdy suwak jest ukryty w środku, najprawdopodobniej spowoduje katastrofalną awarię. Jeśli nie, to prawdopodobnie był twój dzień, aby wygrać na loterii. Mam nadzieję, że kupiłeś bilet.

Pęknięta rampa dysku twardegoCoś, co możesz przeoczyć podczas sprawdzania upuszczonego dysku twardego, to: uszkodzona lub zepsuta rampa. Często zdarza się, że rampa parkingowa cierpi na zadrapania i skaleczenia. Wióry z uszkodzonej rampy mogą łatwo doprowadzić do katastrofalnej awarii. Najlepiej jest użyć rampy dawcy, jeśli masz uszkodzone głowy, ale pamiętaj, aby sprawdzić rampę pacjenta, aby zapoznać się z różnymi rodzajami uszkodzeń, które mogą wystąpić. Jeśli rampa jest pęknięta, najprawdopodobniej uszkodzisz doskonale dobry zestaw głów dawcy. Jest to coś, o czym rzadko słyszy się na forach, ale laboratoria takie jak nasze, które zajmowały się tysiącami przypadków, są bardzo zaznajomione z pękniętymi rampami. To nie jest rzadkie. Jeśli zainstalujesz zestaw głów dawcy, które wydają się skręcać lub wiązać podczas przenoszenia ich na rampę, może być pęknięty.

Jeśli podczas kontroli głowice utkną na zewnętrznej krawędzi talerza tuż obok rampy, najprawdopodobniej są wygięte i nie mogą wrócić na rampę. Możliwe, że metalowe części zespołu głowicy zadrapały krawędź talerza i możesz zobaczyć opiłki metalu na rampie (użyj mikroskopu). W takim przypadku należy wymienić rampę i usunąć opiłki metalowe, aby zapobiec katastrofalnej awarii.

Nie bierz swoich podstawowych narzędzi za pewnik. Wyczyść swoje narzędzia! W sterownikach (Torx, Pentalobe, Phillips), których używasz na co dzień, gromadzą się metalowe wióry i cząsteczki powstałe podczas użytkowania, a jeśli nie będziesz regularnie czyścić narzędzi, cząsteczki te mogą trafić do wnętrza dysku twardego. Pomyśl o tym: to metal na metalu każdego dnia, w kółko. Weź również pod uwagę rodzaj szczypiec użytych do usunięcia górnego magnesu dysku twardego. Szczypce z grubymi szczękami będą zeskrobać metal z górnego zespołu magnesu. Upewnij się, że Twoje narzędzia są odpowiednie do pracy. Widziałem wiele magnesów, które były obsługiwane w innym laboratorium odzyskiwania danych, które wyglądają, jakby zostały przeżute przez bobra.

To wszystko, moje wprowadzenie do praktyk odzyskiwania danych z dysków twardych dla osób rozważających biznes i tych, którzy dopiero zaczynają. Fizyczny lub mechaniczny aspekt odzyskiwania dysku twardego jest uważany przez niektórych za „łatwą” część, ale moim zdaniem jest to część, którą początkujący najczęściej przyjmują za pewnik i może prowadzić do najgorszego typu awarii. Widzimy to nawet w przypadkach zrób to sam, w których właściciel urządzenia uważa, że ​​nie może się to zbytnio różnić od instalacji zmywarki lub tuningu samochodu. Problem polega na tym, że to, czego nie wiesz lub nie rozumiesz, jest ukryte na poziomie mikroskopijnym, a ignorowanie tego zazwyczaj skutkuje utratą danych — na dobre.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *